Complete LHSAA first-round football playoff pairings

JOURNAL SPORTS

The LHSAA announced the pairings for the 2022 football playoffs Sunday. Here is a complete list of the first round.

SELECT

Division I

1-Warren Easton (9-1), Bye

17-Captain Shreve (5-5) at 16-Tioga (7-3)

24-Riverdale (3-7) at 9-Acadiana (7-3)

8-Carencro (7-2), Bye

5-Northwood (8-2), Bye

21-Holy Cross (3-7) at 12-St. Paul’s (6-4)

20-Woodlawn-BR (4-6) at 13-Brother Martin (5-5)

4-St. Augustine (7-2), Bye

3-John Curtis (8-2), Bye

19-Jesuit (4-6) at 14-Huntington (6-4)

22-Alexandria (4-6) at 11-Mckinley (7-3)

6-Byrd (7-3), Bye

7-Karr (6-3), Bye

23-East Jefferson (5-4) at 10-Scotlandville (6-4)

18-John Ehret (5-5) at 15-Rummel (5-5)

2-Catholic-BR (9-1), Bye

Division II

1-St. Thomas More (9-1), Bye

17-St. Michael (4-5) at 16-Helen Cox (4-6)

24-Northside (3-7) at 9-St. Louis Catholic (8-2)

8-Madison Prep (7-3), Bye

5-John F. Kennedy (9-1), Bye

21-Hannan (3-7) at 12-Kenner Discovery (7-3)

20-Istrouma (4-5) at 13-Evangel (6-4)

4-E.D. White (9-1), Bye

3-De La Salle (10-0), Bye

19-Vandebilt Catholic (4-6) at 14-L.B. Landry (4-5)

22-Peabody (4-6) at 11-McDonogh #35 (7-3)

6-Lafayette Christian (7-3), Bye

7-Shaw (8-2), Bye

23-Frederick Douglass (3-5) at 10-Livingston Collegiate (8-2)

18-BTW-NO (3-6) at 15-Carver (4-5)

2-Teurlings Catholic (9-1), Bye

Division III

1-Newman (7-2), Bye

17-D’Arbonne Woods (6-4) at 16-Sophie Wright (6-4)

24-Green Oaks (2-8) at 9-Country Day (5-5)

8-University (7-3), Bye

5-Calvary (8-2), Bye

21-Houma Christian (5-4) at 12-Northlake Christian (7-3)

20-Thomas Jefferson (5-4) at 13-M.L. King (6-4)

4-Dunham (9-1), Bye

3-Notre Dame (8-2), Bye

19-Lake Charles Prep (4-6) at 14-Catholic-NI (4-6)

22-St. Thomas Aquinas (3-7) at 11-Loyola Prep (5-4)

6-Episcopal (9-1), Bye

7-North Caddo (7-3), Bye

23-Menard (3-7) at 10-Parkview (8-2)

18-Patrick Taylor (5-5) at 15-Ascension Episcopal (5-5)

2-St. Charles (7-3), Bye

Division IV

1-Vermilion Catholic (10-0), Bye

17-Slaughter Charter (7-3) at 16-Cedar Creek (6-4)

24-River Oaks (2-8) at 9-Southern Lab (6-3)

8-St. Frederick (7-2), Bye

5-St. Mary’s (8-1), Bye

21-Delta Charter (5-4) at 12-Hanson Memorial (8-2)

20-St. John (5-5) at 13-Delhi Charter (9-1)

4-St. Martin’s Episcopal (9-1), Bye

3-Ouachita Christian (9-1), Bye

19-Covenant Christian (4-5) at 14-Sacred Heart (7-3)

22-Central Private (4-6) at 11-Catholic-PC (9-1)

6-Glenbrook (10-0), Bye

7-Riverside Academy (9-1), Bye

23-Lincoln Prep (3-7) at 10-Ascension Catholic (8-2)

18-St. Edmund (5-5) at 15-Opelousas Catholic (7-3)

2-Central Catholic (8-2), Bye

Non-Select

Division I

1-Ruston (9-1), Bye

17-Ouachita (5-5) at 16-Hahnville (6-4)

24-Covington (5-5) at 9-Denham Springs (8-2)

25-Ponchatoula (5-5) at 8-Benton (7-3)

28-St. Amant (4-6) at 5-Zachary (7-2)

21-Chalmette (6-4) at 12-West Monroe (7-2)

20-Salmen (5-5) at 13-Northshore (7-3)

4-Southside (9-1), Bye

3-Destrehan (10-0), Bye

19-Parkway (7-3) at 14-Dutchtown (6-3)

22-Walker (6-4) at 11-East St. John (8-2)

27-Haughton (5-5) at 6-Airline (7-3)

26-Hammond (5-5) at 7-Slidell (8-2)

23-Belle Chasse (6-4) at 10-Wesgate (7-3)

18-West Ouachita (6-4) at 15-East Ascension (5-5)

2-Neville (7-2), Bye

Division II

1-Iowa (9-1), Bye

17-Abbeville (6-4) at 16-Brusly (6-4)

24-Pearl River (5-5) at 9-Leesville (8-2)

25-Jennings (3-7) at 8-Plaquemine (9-1)

28-Breaux Bridge (4-6) at 5-Carroll (8-1)

21-Northwest (6-4) at 12-Iota (8-2)

20-Franklinton (5-5) at 13-Cecilia (7-3)

4-North DeSoto (9-1), Bye

3-Opelousas (9-1), Bye

19-Albany (6-4) at 14-Lakeshore (8-2)

22-DeRidder (6-4) at 11-St. Martinville (6-4)

27-Wossman (4-6) at 6-Lutcher (9-1)

26-Rayne (5-5) at 7-Church Point (9-1)

23-North Vermilion (4-6) at 10-Franklin Parish (7-3)

18-Eunice (6-4) at 15-Erath (7-3)

2-West Feliciana (10-0), Bye

Division III

1-Many (9-0), Bye

17-Richwood (6-4) at 16-Caldwell Parish (5-5)

24-Red River (3-7) at 9-Rosepine (8-2)

25-Westlake (5-5) at 8-Pine (6-3)

28-Lakeshore (5-5) at 5-Avoyelles (7-3)

21-St. Helena (5-5) at 12-South Plaquemines (6-3)

20-Vidalia (6-4) at 13-Loreauville (6-4)

4-St. James (8-2), Bye

3-Union Parish (9-1), Bye

19-Baker (5-5) at 14-Sterlington (5-5)

22-Port Allen (5-5) at 11-Patterson (6-4)

27-Mamou (4-5) at 6-Winnfield (8-2)

26-Rayville (3-7) at 7-Amite (7-3)

23-Mansfield (3-7) at 10-Jena (6-4)

18-Berwick (6-4) at 15-Sumner (5-5)

2-Bogalusa (8-1), Bye

Division IV

1-Kentwood (9-1), Bye

17-East Beauregard (5-5) at 16-General Trass (7-3)

24-Varnado (3-7) at 9-Welsh (8-1)

25-Centerville (4-6) at 8-Oak Grove (7-3)

28-East Iberville (3-7) at 5-Haynesville (8-2)

21-Franklin (4-6) at 12-Oakdale (6-3)

20-Gueydan (6-4) at 13-Oberlin (7-3)

4-Basile (9-1), Bye

3-Mangham (8-1), Bye

19-LaSalle (6-4) at 14-Grand Lake (8-2)

22-Lake Arthur (4-6) at 11-Arcadia (7-3)

27-Delcambre (5-5) at 6-White Castle (7-2)

26-Jonesboro-Hodge (3-7) at 7-Logansport (7-3)

23-Elton (5-4) at 10-East Feliciana (6-4)

18-Delhi (6-3) at 15-Jeanerette (6-4)

2-Homer (7-3), Bye